Hulajnoga elektryczna to pojazd, który wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim rozwagi. Znajomość przepisów to podstawa, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Ostatnio doszło do kolizji z udziałem użytkowniczki hulajnogi – z tego względu policja wydała ważny komunikat.
Wypadek z udziałem samochodów, choć jest niebezpieczny, to nierzadko jego szkody minimalizowane są przez zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz pasy. Niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu mają tak dobrze, część z nich nie jest chroniona i w przypadku kolizji czy stłuczki ich życie jest poważne zagrożone.
Niebezpieczna sytuacja z udziałem kierowcy i użytkowniczki hulajnogi elektrycznej
W Świeciu na ul. Wojska Polskiego doszło do kolizji z udziałem 14-letniej użytkowniczki hulajnogi elektrycznej. Kierująca osobowym Oplem 30-latka, zjeżdżając z ronda, nie ustąpiła pierwszeństwa nastolatce i potrąciła ją na przejściu dla rowerzystów. Poszkodowana trafiła do szpitala na diagnostykę, ale nie doznała obrażeń zagrażających życiu. Policja zakwalifikowała zdarzenie jako kolizję drogową.
Kierująca pojazdem była trzeźwa, podobnie jak 14-latka. Sprawczyni została ukarana mandatem w wysokości 2000 zł oraz 12 punktami karnymi. Był to sygnał dla funkcjonariuszy, żeby przypomnieć, jak istotne jest przestrzeganie przepisów – zwłaszcza przez tych niechronionych uczestników ruchu. Policja skomponowała listę, o czym powinni pamiętać użytkownicy hulajnóg.
Hulajnoga elektryczna i obowiązki, o których trzeba pamiętać

Fot. Pexels by cottonbro studio
Z hulajnóg elektrycznych nie mogą korzystać dzieci poniżej 10 roku życia, z wyjątkiem stref zamieszkania, pod warunkiem że jazda jest pod opieką dorosłego. Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T. Pełnoletni użytkownicy nie muszą mieć żadnych uprawnień.
Hulajnogą elektryczną należy jeździć po drogach lub pasach dla rowerów. Gdy ich nie ma, można poruszać się po jezdni, ale tylko jeśli dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W przypadku wyższej prędkości na jezdni użytkownik ma obowiązek poruszać się po chodniku, zachowując ostrożność wobec pieszych. Maksymalna prędkość jazdy powinna wynieść 20 km/h, a na chodniku należy dostosować ją do prędkości pieszych.
Zabronione jest przewożenie innych osób, zwierząt czy ładunków. Zabroniona jest też jazda pod wpływem alkoholu oraz środków psychoaktywnych. Po zakończeniu jazdy hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku – blisko krawędzi chodnika, pozostawiając co najmniej 1,5 m wolnej przestrzeni.
Posiadacze hulajnóg elektrycznych powinni pamiętać nie tylko o przepisach, ale także o kulturze jazdy. Należy poruszać się przewidywalnie, unikać gwałtownych manewrów i zwracać uwagę na otoczenie. Szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych.
Źródło: Policja
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz