BMW przedstawia turystyczny motocykl z serii RT w nowej, odświeżonej odsłonie. Model względem poprzedników jest lepszy, szybszy i bardziej luksusowy – osoby lubiące długodystansowe jazdy szosowe będą wniebowzięte, pojazd ten bowiem został stworzony z myślą o nich.
BMW to nie tylko producent popularnych samochodów. Marka od jakiegoś czasu specjalizuje się również w tworzeniu motocykli z segmentu premium. W ostatnim czasie pisaliśmy wam o wprowadzeniu przez BMW nowego sportowego tourera – wówczas informowaliśmy o jego specyfikacji. Teraz przyszła pora na odświeżony model turystyczny z serii RT.
BMW R 1300 RT został zaprojektowany z myślą o długodystansowej jeździe szosowej. W porównaniu do poprzednika motocykl przeszedł szereg zmian konstrukcyjnych i technicznych. Nowa, stalowa rama nośna została zintegrowana z aluminiowym tyłem, zwiększając sztywność i poprawiając rozkład masy. Przeprojektowano również układ jezdny, wprowadzając nowe zawieszenie Evo Telelever z przodu i Evo Paralever z tyłu.
Turystyczny motocykl od BMW w nowej odsłonie
Nowy silnik to bokser o pojemności 1300 cm³, rozwijający moc 145 KM przy 7750 obr./min i moment obrotowy 149 Nm przy 6500 obr./min. Jest to najmocniejsza jednostka typu bokser, jaką BMW zastosowało w seryjnym motocyklu. W konstrukcji użyto systemu ShiftCam, który zmienia fazy rozrządu i skok zaworów w zależności od obciążenia.
Motocykl oferuje standardowo trzy tryby jazdy: Rain, Road i Eco. Dostępne są również dodatkowe warianty (Dynamic i Dynamic Pro), które można dokupić. Systemy wspomagające kierowcę obejmują między innymi MSR (ograniczający poślizg tylnego koła przy hamowaniu silnikiem), ABS Pro działający w zakrętach, kontrolę trakcji DTC oraz opcjonalny tempomat adaptacyjny ACC.
W zakresie ergonomii dokonano kilku zmian. Pozycja kierowcy została przesunięta delikatnie do przodu, co zdaniem producenta ma przełożyć się na poprawienie kontroli nad pojazdem. Dostępna jest szeroka gama siedzisk (w tym obniżone i podgrzewane), a przekrok zmniejszono do minimum 800 mm (przy niskiej wersji siodła – 780 mm). Ułatwia to wsiadanie i manewrowanie, zwłaszcza przy niższym wzroście. Nowe kufry boczne Vario oferują regulowaną pojemność (od 27 do 33 l), oświetlenie wnętrza i zamek centralny.
Nowością jest opcjonalny system ASA – zautomatyzowanej zmiany biegów. Umożliwia on półautomatyczną lub w pełni automatyczną jazdę bez użycia sprzęgła, zarówno przy ruszaniu, jak i zmianie przełożeń. System działa na bazie dwóch silników elektrycznych sterujących skrzynią i sprzęgłem.
Co jeszcze BMW przygotowało dla kierowców?
Pod względem aerodynamiki zmieniono koncepcję przedniego owiewania. Klasyczne, szerokie boczne panele zastąpiono regulowanymi deflektorami, które pozwalają na kontrolowanie przepływu powietrza w zależności od warunków. W ciepłe dni możliwe jest kierowanie chłodnego powietrza na korpus kierowcy, natomiast w chłodniejszych – zamknięcie deflektorów, co ogranicza wychładzanie.
Motocykl standardowo wyposażony jest w reflektor LED oraz 10,25-calowy ekran TFT z funkcją nawigacji i łącznością Bluetooth. Masa własna wynosi 279 kg z pełnym zbiornikiem paliwa. Koła aluminiowe (17 cali) zostały odchudzone o 1,4 kg w porównaniu do wcześniejszej wersji, wpływając korzystnie na reakcje zawieszenia i prowadzenie.
Na stronie mogą występować linki afiliacyjne lub reklamowe.
Dodaj komentarz